کدام درزگیر سیلیکونی برای کدام کاربرد مناسب است؟

چسب آکواریوم یا همان چسب درزگیر سیلیکونی،یکی از کاربردی ترین چسب ها در امور عمومی و خانگی،و تاسیساتی و ساختمانی و بعضا صنعتی می باشد.

این نوع چسب از سیلیکون ساخته شده و یک عایق بسیار مناسب برای رطوبت می باشد و از نفوذ آب به سطوح زیرین جلوگیری می کند.

از ویژگی های مهم چسب آکواریوم،مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف،طول عمر و ماندگاری بالا،مقاومت شیمیایی و عایق بودن آن،قدرت چسبندگی بالا به سطوح مختلف و خاصیت الاستیک،ضد قارچ و ضد کپک بودن و عدم رنگ پذیری می باشد.

ویژگی مهم دیگر این است که چسب آکواریوم قابلیت استفاده روی اکثر سطوح با جنس مختلف از انواع پلاستیک،سرامیک،کاشی،آلومینیوم،چوب،استیل،pvc،گرانیت،پلکسی و… را دارد.بسیاری از اتصالات می توانند در خانه به وسیله چسب آکواریوم انجام شوند.

به همین دلیل این چسب یک وسیله کاربردی و مهم در خانه می باشد.البته اگر از دسته افرادی باشید که به اصطلاح دست به آچار هستند.چسب آکواریوم در کارهای نصب و تعمیراتی بسیار کاربردی می باشد.

در واقع بیش تر افراد با این نوع کاربرد چسب آکواریوم آشنا هستند.چسب آکواریوم برای پرکردن درزها،ترک ها،فاصله های بین سطوح مختلف و به خصوص در محیط های مرطوب و… کاربرد دارد.

از چسب آکواریوم در زمان نصب پنجره و شیشه،در ساخت آکواریوم،و در محیط های بهداشتی برای درزگیری و در نصب سینک ظرفشویی برای ایجاد عایق رطوبت در سطوح اطراف آن استفاده می شود.از این چسب درزگیر سیلیکونی حتی در واحدهای تولیدی،در ساخت لوازم خانگی مانند یخچال و … نیز استفاده می شود.از چسب آکواریوم در ساخت ربات ها نیز استفاده می شود.
چسب آکواریوم شکلی ژل مانند دارد و به طور رایج در قوطی های استوانه ای و با سری مخروطی بلند و باریک در بازار به فروش می رسد.

LMA) Low Modulus Acetoxy)چسب های آکواریوم

این نوع چسب درزگیر سیلیکونی اسیدی (sealants) بسیار ارزان قیمت و اقتصادی(cost effective)هستند و برای انواع مختلفی از کاربرد های عمومی ساختمان ،بهداشتی(زمانی که آنها حاوی مواد آنتی باکتریال باشند) و همچنین برای پر کردن انواع درز ها و شکاف ها استفاده می شوند و به بسیاری از مواد ساختمانی قابلیت چسبندگی دارند و به عنوان چسب سیلیکون همه کاره نیز در بازار شناخته می شود.

(Low Modulus Neutral( LMN چسب های آکواریوم

این نوع چسب درزگیر سیلیکونی خنثی یا همان چسب آکواریوم Neutral بهترین گزینه برای آب بندی پنجره های (UPVC Window) یا چهارچوب در (Door Frames) می باشد.این نوع چسب درزگیر سیلیکونی چسبندگی، انعطاف و طول عمر بالاتری نسبت به LMA دارند.

HMN)High Modulus Acetoxy)چسب های آکواریوم

این نوع چسب ها بهترین گزینه برای آببندی و درزگیری سرویس های بهداشتی ،سینک و وان حمام می باشد این نوع درزگیر سیلیکون در مقابل نفوذ رطوبت و آب بسیار مقاوم می باشند همچنین در صورت وجود fungicide آنتی باکتریال و ضد قارچ هستند.

(General purpose and builders silicone)درزگیر های سیلیکون های ساختمانی و عمومی

این نوع چسب های آکواریوم عمومی،چسبندگی لازم برای کلیه سطوح ساختمانی را فراهم می کند و خواص چسبندگی و ضد رطوبت بودن و انعطاف پذیری نسبی دارند،ولی به دلیل عدم وجود fungicide خواص ضد قارچ کمی دارند و همچنین امکان تغییر رنگ و کپک زدگی را دارند.

(Sanitary silicone)درزگیرهای سیلیکونی بهداشتی

این نوع چسب های آکواریوم،حاوی مواد قوی قارچ کش و آنتی باکتریال می باشد ،قالب پذیری بسیار کمی دارد و در طول مدت تغییر شکل نمی دهد،به دلیل همسطحی ایجاد شد توسط درزگیر سیلیکون تمیز کردن آن بسیار راحت می باشد.

(Glazing Silicone)چسب درزگیر سیلیکونی شفاف

این نوع چسب های درزگیر سیلیکونی(چسب آکواریوم) در زمان خشک شدن کامل بسیار شفاف و بیرنگ می شوند همچنین چسبندگی بسیار خوبی به شیشه دارند بیشتر کاربرد آن در درزگیری اطراف شیشه،چسباندن پنل های شیشه ایی ،درب و پنجره می باشد.

انواع چسب درزگیر سیلیکونی Silicone Sealant types :

درزگیر های سیلیکونی مخصوص چهارچوب،فریم، در و پنجره(Frame Sealant Silicone):

این نوع درزگیر سیلیکونی برای کار در شرایط سخت و کشش جانبی زیاد طراحی شده است.همچنین مقاومت بالایی نسبت به تابش اشعه ماوراء بنفش(UV)دارند.این نوع چسب درزگیر سیلیکونی به بیشتر مواد ساختمانی چسبندگی لازم را دارند. این نوع برای چسباندن اطراف پنجره ها و فریم های در طراحی شده است. اغلب در رنگ های مختلف برای مطابقت با چوب و دیگر مواد ارائه می شود.

چسب درزگیر سیلیکونی با گرید صنایع غذایی و بهداشتی(Food Safe Silicone):

یک نوع چسب درزگیر سیلیکون با حداقل سمیت(very low toxicity)برای کاربردهای که در تماس با مواد غذایی طراحی شده است. اغلب برای آب بندی داخل یخچال ها استفاده می شود.

چسب درزگیر سیلیکونی با قابلیت کارکرد در دمای بالا(High Temperature Silicone)

این نوع چسب سیلیکون برای کار در دمای بسیار بالا پس از cure شدن طراحی شده و قابلیت مقاومت تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد و در موارد خاص تا ۳۰۰ درجه را دارد این نوع از چسب ها اغلب در برنامه های کاربردی در تجهیزات الکتریکی و صنعتی و برای ایجاد عایق بین سطوح درجه حرارت بالا یافت می شوند.

چسب های درزگیر سیلیکونی برای ساخت آکواریوم (Aquarium Silicone)

یک سیلیکون بسیار سخت (tough )که برای چسباندن و آب بندی شیشه در ساخت آکواریوم طراحی شده است. استفاده از سیلیکون های ساختمانی برای ساخت مخازن ماهی و آکواریوم توصیه نمی شوند.

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم