کانکس کارگاهی

به کانکس های ساده که معمولا برای اسکان کارگران پروژه یا دفاتر مستقر در پروژه های ساختمانی استفاده می شود اصتلاحا کانکس کارگاهی می گویند که از نظر قیمت نیز مقرون بصرفه ترین نوع کانکس می باشند.در ادامه تصاویر ، مشخصات فنی چند نمونه کانکس کارگاهی نمایش داده ایم که با مطالعه آن می توانید بهترین گزینه را انتخاب نمائید.

کانکس کارگاهی یا کانکس کارگری چیست

در ابتدای امر باید به این موضوع بپردازیم که در اینجا منظور ما از کانکس کارگاهی چیست.در پروژه های ساختمانی و عمرانی معمولا به دو دلیل عمده استفاده از سازه های پیش ساخته وجود دارد.

یکی به دلیل دور بودن پروژه از محل زندگی نیروهای کاری مانند پروژه های راه سازی یا سد سازی که خارج از شهر قرار دارند

دیگری در هنگام ساخت و ساز ساختمان و آپارتمان ها که تا پیشرفت پروژه محلی به عنوان دفتر مهندسین و اتاق ناظر پروژه و همچنین اتاق های برای اسکان و استراحت پرسنل مورد نیاز است.

از طرفی ساخت این سازه ها با مصالح بنایی مشکلات زیادی به همراه دارد که یکی از عمده ترین آنها صرف زمان زیاد برای ساخت و از طرفی تخریب مجدد آن در هنگام اتمام پروژه می باشد و همانگونه که میدانیم در پیش برد یک پروژه بخصوص در هنگام تجهیز کارگاه زمان فاکتور بسیار مهم و ارزشمندی تلقی می شود.

مشکل بعدی صرف هزینه های زیاد برای ساخت و سازه سازه های موقت با روش بنایی می باشد که در نهایت نیز نه قابلیت جابجایی داشته ، چرا که در هنگام پیش برد پروژه عمرانی مکن است چندین بار مجبور به جابجایی سازه های اسکان موقت شویم و هم در نهایت با این روش یک سازه شکیل و درخور مدیران پروژه ساخته نمی شود. از این رو از کانکس کارگاهی در ابعاد مختلف برای کاربری های مورد نیاز در پروژه خود استفاده می کنند.

انواع کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی دارای انواع بسیار ی بوده که کاربری های متفاوتی نیز دارد. در واقع یک کانکس نگهبانی یا سرویس بهداشتی نیز می تواند در دسته کارگاهی قرار گیرد چرا که در یک پروژه به آنها نیز نیازمند خواهیم بود.

در اینجا منظور ما از کانکس کارگاهی سازه هایی می باشد که توجه به کارایی و اقتصادی بودن در آنها در درجه اول قرار داشته و بیشتر دوام و ماندگاری و کاهش هزینه ها مدنظر قرار دارد تا زیبایی و طراحی اختصاصی.

بطور مثال در نوع کانکس فروشگاهی یا فست فود توجه به مسائل بهداشتی ، زیبایی نما ، امنیت سازه در هنگام شب و نورپردازی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده اما در کانکس کارگاهی جهت کاهش هزینه های اولیه تجهیز کارگاه قیمت پائین و کارآمدی در درحه اول اهمیت قرار دارد.

از این رو در این مطلب این نوع سازه ها را به دو دسته اصلی تقسیم کرده ایم که یکی از آنها با نام ساختمان پیش ساخته قابل حمل مختص پروژه های طولانی مدت و دارای کیفیت بالایی بوده و سالیان سال می توان از آنها استفاده کرد نامگذاری کرده ایم و دیگری کانکس کارگاهی که مختص کارگاه های کوتاه مدت بوده و در ساخت آن توجه به کاهش قیمت در درجه اول قرار داشته و در ساخت آن نیز از مصالح سبک تر یا به عبارتی با مقاومت و ضخامت کمتر استفاده شده تا بتوان این کاهش هزینه ها را میسر نمود.

در ادامه مشخصات فنی و قیمت هرکدام بصورت جداگانه آورده شده و با مقایسه آنها به تفاوت ها و کیفیت های هرکدام پی خواهید برد. برای این مطلب کانکس ۶X 2/4 که معمول ترین نوع آن است به عنوان نمونه انتخاب شده و ابعاد بزرگتر و یا کوچکتر از آنها نیز موجود می باشد.

مزایای کانکس کارگاهی

استفاده از کانکس کارگاهی برای تجهیز و حتی برچیدن کارگاه های عمرانی دارای مزایای زیادی بوده که باعث شده است این سازه ها به عنوان هضوی ثابت در هر عملیات ساختمانی باشند.در ادامه به چند مورد از مزایای اصلی آنها اشاره خواهیم کرد:

سرعت در تجهیز :

به علت پیش ساخته بودن سرعت تجهیز کارگاه با کانکس بسیار بالاتر بوده بخصوص در فصول سرد سال که عملیات بنایی به کندی پیش می رود.

قابلیت جابجایی :

در هنگام پیش برد پروژه ممکن است بارها مجبور به تغییر مکان سازه های موقت و دفاتر مهندسین کارگاه شویم که این کار فقط با استفاده از سازه های پیش ساخته مقدور می باشد.

کاهش هزینه ها :

هم سرعت در تجهیز کارگا و هم کاهش هزینه های دسمتز برای ساخت سازه های سنتی و هم قابلیت فروش در اتمام پروژه به عنوان دست دوم باعث می شود استفاده از کانکس کارگاهی از هر لحاظ برای کارفرما یا پیمانکار عمرانی مقرون بصرفه باشد.

جلوگیری از اتلاف انرژی :

به علت استفاده از عایق بندی اصولی و استاندارد در جداره های سازه های پیش ساخته تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.

زیبایی و کارآیی :

سازه های موقتی که با مصالح بنایی معمولا ساخته می شود فاقد هرگونه تجهیزات و تزئینات بوده که در برخی موارد اصلا در حد استفاده به عنوان دفتر مهندسین پروژه و یا میهمانان و ناظرین نبوده در حالی که سازه های پیش ساخته معمولا از زیبایی بسیار زیادی در این مورد برخوردار می باشند.

قابلیت ضد زلزله بودن :

همچنین از مزایای استفاده از کانکس کارگاهی مقاومت آن در برابر زلزله و حوادث طبیعی بوده که باعث می گردد پرسنلی که شب ها در محل کارگاه استراحت می کنند در امنیت قرار داشته باشند.

مشخصات فنی وجنرال کانکس های کارگاهی
 

 

 

 

۱

استراکچر شاسی تیرآهن۱۸ (برای طول بالای ۶ متر)بصورت اسکی برای کشیدن روی زمین با لوله قطورگوشتدارنمره ۴(*Optional)اینج
اسکلت ستون های اصلی وتیر فوقانی ۳×۱۲۰×۱۲۰L  وفرم فرعی جهت ساپرت قلاب ها از قوطی ۸۰×۴۰ و۹۰×۹۰ به همراه لچکی وبادبند در مقاطع کلیدی و ورعایت دقیق ترین استاندارد طراحی سازه ازجمله تراکم بالای عضوهای باربر در سازه به جهت توزیع مناسب نیرو در سازه کانکس
پروفیل پل ریزی ۴۰×۴۰ از نوع صنعتی سنگین
قلاب بارگیری قلاب مقاوم از جنس میلگرد نمره۲۰ ویا plate فولادی به ضخامت ۸ میلی متر
جوشکاری جوشکاری از نوع جوش برق دورتا دور با الکترود درجه ۱ ایرانی (پارس،میکا،آما،…..)
۲ رنگ وضد زنگ اجرای ۲ لایه ضد زنگ اپوکسی ویک لایه رنگ اپوکسی جهت مقاومت دربرابر رطوبت شدید مناطق جنوبی
۳ کفسازی از جنس تخته MDF درجه یک ۱۸ میل وکفپوش PVC پشت نمد
۴ پوشش بدنه از جنس ساندویچ پانل دیواری به ضخامت ۴ سانتیمتر بافوم تزریقی پلی یورتان
۵ پوشش سقف از جنس ساندویچ پانل سقفی به ضخامت ۴ سانتیمتر بافوم تزریقی پلی یورتان
۶ درب ابعاد ۹۵×۲۰۰ سانتی متر با پروفیل سنگین مقاوم رنگ شده از نوع رنگ کوره ای درکلاف وساندویچ پانل پلی یورتان ضخامت ۴ سانت ویراق بسیار مقاوم
۷ پنجره UPVC دوجداره وبا یراق آلات درجه یک خارجی به همراه شیشه ۴ میلمتری ساده ویا رفلکس رنگی
۸ داکت کشی استفاده از داکت نمره ۳ با مواد سوپر PVC جهت مقاومت بیشتر در برابر ضربه
۹ سیستم روشنایی استفاده از سیم کاملا استاندارد تمام مس به ضخامت ۵/۲ میلی متر و به کار گیری سیستم ایمنی مدار قطع کن استاندارد و روشنایی مهتابی کریستالی FPL دو بل و چند شعله ایرانی مناسب برای نصب لامپ کم مصرف ، استفاده از چراغ تونلی استاندارد ، لاین برق اختصاصی برای نصب کولر ، و دارای ورودی برق سوکتی ۳۲×۳ آمپ

کانکس UPVC

این طراحی و ساخت از نوع ورق های UPVC سایدینگ اروپایی بوده و جایگزین مناسبی نسبت به ورق های گالوانیزه قدیمی میباشد که توسط شرکت کانکس هرمزگان در ابعاد و اندازه های مختلف تولید میگردد.