فوم پانل کامپوزیت چیست؟

فوم پانل کامپوزیت دارای پوسته بیرونی فلزی و پوسته درونی فلزی است . پوست فلزی این پانل ها معمولا از فولاد کربن و آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ با ضخامت ۰٫۴۶ میلی متر تا ۱٫۲۲ میلی متر است . هسته میانی آن بین دو پوسته قرار گرفته که ساختار آن از مواد شیمیایی توسط چسب پیوند خورده بین هسته و پوسته فلزی است . فوم پانل کامپوزیت فلزی به طور گسترده ای در ساخت و ساز های دیوار و سقف به علت استحکام بالا و وزن کم و ارزش عایثی بالا استفاده می شود .

عمق پانل به طور معمول در حدود ۱ اینچ ( ۲۵ میلی متر ) تا ۸ اینچ ( ۲۰۳ میلی متر ) بسته به بار یا عایق حرارتی مورد نیاز است . محدوده عرض پانل به طور معمول از ۱۲ اینچ ( ۳۰۵ میلی متر ) تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۱۹ میلی متر ) می باشد . پانل در ساختمان به صورت عمودی و افقی یا در مصالح یا به صورت دیوار با سقف یا سقف مسطح استفاده می شود .
در تولید انبوه معمولا فوم به صورت مایع در بین دو پوسته ریخته می شود تا مقاومت فشار در آنها را بالا ببرد . ( مقاله عایق ساندویچ پانل )گاز معمولا به عنوان عامل دمیدن در سیستم فوم استفاده می شود . پیوند شیمیایی بین فوم هسته و پوسته فلزی در سراسر سطح به طور یکسان است .

هنگامی که یکی از پوسته های فلزی به دمای سطح بالا به دلیل تابش خورشید در شرایط بیرونی برسد ، انبساط پوسته فلزی و علل حرارتی باعث می شود که فوم سلول های نزدیک پوسته حالت کششی پیدا کنند و باعث عدم تعادل فشار داخلی گاز موجود در سلول های فوم می شود . این عدم تعادل فشار گاز به آرامی به سمت پوسته رفته و آن را گرم تر می کند . فشار گرما باعث لایه لایه شدگی پوسته می شود و در نتیجه ضعیف می شود . این مناطقی که دچار لایه لایه شدگی می شود را اصطلاحا تاول زدن حرارتی می گویند که به تاول های حرارتی معروفند .

این مشکل تاول زدن نه تنها استحکام پانل را پایین می آورد ، بلکه زیبایی آن را هم از بین می برد . برای تعمییر تاول های حرارتی سوراخ کوچکی بر روی پوسته فلزی ایجاد می کنند تا به انتشار گاز به خارج کمک کنند . سپس چسب را از طریق پوست فلزی و فوم هسته از طریق سوراخ تزریق می کنند تا تاول های حرارتی را تعمیر کنند . اما این نوع تعمیر هزینه بالا دارد و جایگزین کردن برای آن ها نیز هزینه بر است .

از آن جا که مناطق موضعی ضعیف زیر پوست فلزی پنهان است هیچ روشی برای تشخیص ضعف مطابق با آن مناطق وجود ندارد . تنها روش شناخته شده تاول های حرارتی در معرض حرارت قرار دادن پوسته است . به طور معمول در هر آزمون نیاز به حداقل دو ساعت قرار گرفتن در معرض حرارت خورشیدی شبیه سازی شده است .

اگر تمام پانل ها قبل از حمل و نقل به مکان مورد نظر تحت آزمایش قرار گیرند ، از مشکل تاول های حرارتی می توان جلوگیری کرد . با این حال این کار غیر عملی و مقرون به صرفه نیست ، چون مدت زمان بسیاری برای تست آزمایشات نیاز است . بنابراین یک نمونه تست برای سازندگان پانل وجو دارد و آن هم احتمال شکست محصول با توجه به تاول های حرارتی است . تولید کنندگان فوم پانل کامپوزیت فلزی با مشکل تاول حرارتی مواجهه شده اند و برای آن راه حل واقعی پیدا نکرده اند .

با توجه به این اختراع می توان این مشکل را حل کرد . به این صورت که در فوم پانل کامپوزیت با ارائه گاز داخلی و تخلیه گاز سیستم در نزدیکی سطح پیوند بین پوسته فلز و هسته مانع تاول حرارتی شد. قدرت خم پانل کامپوزیت بین پوسته بیرونی فلزی و فوم هسته است . به منظور قدرت کافی خم پانل کامپوزیت ، سطح منطقه اشغال شده توسط گاز ، پیوند بین پوسته فلزی بیرونی و هسته را کاهش می دهد . سطح منطقه اشغال شده توسط گاز مطابق با سطح خارجی پوست فلزی یا کمتر از ده درصد آن است .

نصب این نوع کامپوزیت پانل ها و جلوگیری از تاول حرارتی آن ها به روش های زیر است :

روش اول این است که یک رشته از مواد پر منفذ را به روی سطح داخلی پوسته فلزی قبل از قوم بریزند. این مواد از فوم پلی اورتان بوده و به نام تجاری دنور فوم است . این فوم مایع از مواد پر منفذ جذب خواهد شد .

روش دوم این است که یک رشته مواد پر منفذ را با غشای نازک بر روی سطح خارجی پوسته فلزی قبل از فوم بریزند . این غشای نازک فلزی هنوز ضعیف است و اجازه نفوذ گاز تحت فشار را می دهد . مواد موجود در این حالت برای این سطح فوم پی وی سی است و با نام تجاری Norex است . به طور کلی مقاومت در برابر نفوذ گاز غشای خارجی در این نوع مواد باید کمتر از فشار گاز تاول باشد .

روش سوم این است که نواری بر روی طرف داخل پوست فلزی قبل از فوم گذاشته می شود . سطح نوار برای تماس با فوم مایع با مواد غیر چسبنده از قبیل تفلون ، گریس یا موم پوشیده شده است . با توجه به سطح غیر چسبنده نوار فاصله کوچکی در محصول ایجاد می شود که اجازه می دهد گاز از شکاف های کوچک تخلیه شود.

روش چهارم این است که رشته های قوی مانند سیم های فلزی یا طناب در نزدیک سطح داخلی پوسته فلزی قبل از فوم به حالت جامد در می آید . به منظور کاهش مقاومت کشیده شدن این رشته با مواد غیر چسبنده مانند تفلون و گریس و موم پوشش داده می شود . طوری که گاز بتواند به محیط بیرون تخلیه شود تا بتوان از لایه لایه شدگی پوسته و تاول حرارتی آن در محیط هسته جلوگیری کرد . با این روش می توان گاز داخل ساندویچ پانل را تخلیه کرد . چون وقتی در مقابل تابش خورشید قرار گیرد باعث تاول حرارتی می شود و این تاول ها هم از جذابیت آن ها می کاهد و هم مقاومت آن ها را از بین می برد .

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم